Kurbanlıkta Pasaport Şart

0
405
Hukumet-Hayvancilik-Kredisi-Vermekle-Hem-Iyi-Etti-Hem-Kotu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, kurbanlıklarda mutlaka ‘pasaport’ olması gerektiğini, bunun için denetimlerin artırıldığını söyledi.
Eker, yaptığı açıklamada, Kurban Bayramı yaklaşırken büyükşehirlere sevkiyatın başladığını, geçen yıl Kurban Bayramı’nda 772 bin büyükbaş, 2 milyon civarında küçükbaş hayvan kesildiğini, bu yıl kurbanlık büyükbaş sayısının 1,5 milyon, küçükbaş sayısının ise 3,5 milyon olduğunu söyledi.
Kurbanlıkların mutlaka sağlık kontrolünden geçirilmesi gerektiğini belirten Eker, “Son hazırlıklar yapılıyor, belediyemiz ve diğer kurumlar çalışıyor. Toplumun ihtiyacının iki katını karşılayacak kadar kurbanlık var. Tabi bunların sağlıklı bir şekilde mutlaka sağlık denetimi kontrolleri yapılacak. Bunlara biz pasaport diyoruz. Pasaportların alınmak suretiyle sevk edilmeleri gerekiyor ki, gittiği yerde yeni problemler yaratılmasın. Sevk ve idare ona göre yapılabilsin” dedi.
Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu, nüfusun önemli kısmının büyükşehirlerde yaşadığını, bu nedenle kurbanlık sevkiyatı olacağına dikkat çeken Eker, şunları kaydetti:
“Doğudan batıya doğru hayvan hareketleri oluyor. Eğer biz bunu sağlıklı bir şekilde denetlemezsek, bir yerden aldığımız bir hastalığı bütün Türkiye’ye yayma ihtimalimiz var. O nedenle buna herkes dikkat etmeli. Pasaportla, aşıları yapılarak, sağlık kontrolü yapılarak sağlık raporu alınmak suretiyle nakledilmeli. Gittiği yerde de sağlık kontrolleri yapılmalı.”

Bir Cevap Yazın