Mandalina’dan yağ üretilecek

0
1004
Mandalina'dan yağ üretilecek

Tadı, kokusu ve kendine has aroması ile geçtiğimiz günlerde coğrafi tescil belgesi alan Bodrum mandalinası için yeni bir proje geliştirildi.

Bodrum Ticaret Odası (BODTO) Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon, mandalina kabuklarından yağ üretilip kimya ve kozmetik endüstrisinde kullanılması amacıyla çalışma başlatıldığını bildirdi.

Tadı, kokusu ve kendine has aroması ile geçtiğimiz günlerde coğrafi tescil belgesi alan Bodrum mandalinası için yeni bir proje geliştirildi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından onaylanan 275 bin lira bütçeli projede, mandalina kabuklarının yağı çıkarılarak kimya ve kozmetik endüstrisinde kullanılması planlanıyor.

Ortakent-Yahşi beldesinde bulunan Narenciye Birliği Tesisine bir yıl içinde kurulması hedeflenen makineler ile mandalina kabuğundan yağ çıkarılması, meyvesinden de meyve suyu üretilerek taze mandalina suyu olarak satışa sunulması için çalışma yürütülüyor.

BODTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Kocadon, gazetecilere yaptığı açıklamada, amaçlarının Bodrum’daki mevcut mandalina bahçelerini önce korumak daha sonra üretimi artırmak olduğunu söyledi.

Yeni mandalina bahçeleri yapılsın diye bir hedeflerinin olmadığını anlatan Kocadon, ”Mevcut bahçeleri korumak istiyoruz. Üretimin kalitesini ve rekolteyi arttırmak için çalışıyoruz” dedi.

275 bin lira harcanacak

Bu kapsamda hazırladıkları projenin GEDA tarafından kabul edildiğini bildiren Kocadon, ”Projemizin bedeli 275 bin lira civarında. Alacağımız makineler ile Bodrum mandalinasının ziyan olan kabuklarından mandalina yağı çıkartarak, kalan mandalinadan da taze mandalina suyu yapacağız. Elde edeceğimiz yağ, kimya ve kozmetik sektörlerinde kullanılabilecek” diye konuştu.

Bodrum Narenciye Birliği Başkan Vekili İsmail Akpınar ise projenin üretime katkı sağlayacağını dile getirerek, proje ile mandalina kabuğundan yağ çıkartılacağını, böylece ilçeye ekonomik katkı sağlanacağına inandığını kaydetti.

kaynak:http://retailnews.com.tr

Bir Cevap Yazın