patatese rakip ürünler çıktı

0
827
nigdede_patatese_rakip_urunler_cikti

Niğde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Murat Türkmen, Niğde’de patates üretimi yapılan bölgelerde alternatif ürün olarak bin 50 çiftçi ailesinin yararlandığı Alternatif Ürün Projelerinin meyvelerini vermeye başladığını söyledi. Türkmen, bu alternatif ürünlerin Niğde tarımına 16 Milyon liralık bir tarımsal hasıla oluşturacağını kaydetti.

Projelerin Niğde Valiliği İl Özel İdaresi kaynaklı olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlandığını ifade eden Türkmen, “Hazırlanan proje kapsamında; Niğde genelinde ve özellikle patates üretimi yapılan bölgelerde alternatif ürün olarak üretilmesi için yüzde 50 Niğde Valiliği destekli İl Özel İdaresi kaynaklı olarak 500 bin TL kaynak kullanıldı. Bu kaynaklarla 12 bin dekar Silajlık Mısır, 4 bin 200 dekar Yonca, 4 bin dekar Nohut, 3 bin 500 dekar Kuru Fasulye, bin dekar Çerezlik Kabak, 700 dekar Barbunya, 500 dekar Yağlık Ayçiçeği ve 100 dekar Karpuz olmak üzere toplam 26 bin dekar alternatif ürün ekimi yaptırıldı” dedi.
Niğde’de ürün çeşidinin arttığına dikkat çeken Türkmen; “Ekimini yaptırdığımız bu ürünler, ilimizde ürün çeşitliliğini artırmıştır. Diğer yandan bu ürünler ülkemizin çokça ihtiyaç duyduğu ürünlerdir. Bu ürünler topraklarımızın dinlendirilmesi için de oldukça yararlı olmuştur. Bu projelerin uygulanması aşamasında Müdürlüğümüz bünyesinde Ziraat Mühendislerinden oluşan teknik ekipler, çiftçilerimize toprak hazırlığından hasada kadar her türlü bitki bakım, besleme, gübreleme, sulama, hastalık ve zararlılar ile ilgili her türlü teknik desteği tarlada ve bahçede çiftçilerimize sunmaktadırlar. Her bir çiftçimiz için bir dosya tutulmakta ve yapılan tarla kontrolleri, önerilen tavsiyeler ve bilgilendirmeler bu dosyalara işlenmektedir. Ekimini yaptırdığımız bu ürünlerin çimlenme, sapa kalkma, yapraklanma ve meyve vermesi konularında bugüne kadar yapılan kontrollerde çiftçilerimizin de özel gayret göstermeleri ile herhangi bir olumsuzluğa rastlanmamıştır. Tüm ürünlerdeki büyüme ve gelişmeler normal seyrinde devam etmektedir. Hazırladığımız proje kapsamında ekimini yaptırdığımız bu ürünlerin hasatlarının yapılması ile birlikte Niğde tarımına ve Niğde çiftçimize yaklaşık olarak 15-16 Milyon liralık bir tarımsal hasıla oluşturacaktır” şeklinde konuştu.

haber46

Bir Cevap Yazın