Sularımızda esrarengiz ölümler

0
823
Sularimizda-esrarengiz-olumler

Sularımızda enteresan bir tablo… Bugün gelen bir habere göre Burdur’daki Karamanlı ilçesi sulama baraj gölünde yaşanan toplu balık ölümleri üzerine İl Tarım Müdürlüğü bir soruşturma başlattı.

Balıkların neden öldüğüyle ilgili olarak tam bir açıklama yok. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Gündüz: “Barajı besleyen su kaynaklarına, özellikle Dereköy istikametinden gelen çaya herhangi bir zehirli atık ya da kimyasal karışmış olabileceğini düşünüyoruz” dedi. Öte yandan önceki gün Kahramanmaraş’ta bulunan Aksu Nehri üzerinde de toplu balık ölümleri üzerine bir soruşturma başlamıştı. Buradaki yetkililer suyun akış hızından şüpheleniyor.

Advertisement

Karamanlı ilçesindeki sulama barajında toplu balık ölümleri görülmesi üzerine inceleme başlatıldı. Baraj göleti etrafında kıyıya binlerce telef olmuş balık vurduğu ihbarını alan Karamanlı Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekipleri, durumu Su Ürünleri Şube Müdürlüğüne bildirdi. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Ali Gündüz, gazetecilere yaptığı açıklamada, balık ölümlerinin ardından barajda inceleme başlatıldığını kaydetti. Ölen balıkların tamamının “Çin sazanı” diye bilinen balık türü olduğunu belirten Gündüz, barajdaki alabalık çiftliğindeki balıklar ve barajda yaşayan diğer balık türlerinde ise ölüme rastlanılmadığına işaret etti.

NUMUNELER ALDIK

Gündüz, şöyle konuştu: “Ölümler daha çok barajı besleyen çaydaki balıklarda ve Çin sazanında görülmekte. Bu nedenle barajı besleyen su kaynaklarına, özellikle Dereköy istikametinden gelen çaya herhangi bir zehirli atık ya da kimyasal karışmış olabileceğini düşünüyoruz. Sudan numuneler alarak analiz yapılmak üzere gönderdik. Bir hafta gibi bir sürede sonuçlar elimize ulaşacak. O zamana kadar vatandaşımızdan isteğimiz, zehirlenme riskine karşı barajda balık avlamamaları ve kendilerinin de suyla temasta bulunmamalarıdır.”

ÇALIŞMALAR BAŞLATILDI

Aksu’daki balık ölümleri üzerine Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İhsan Emiralioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üreme sezonu olması nedeniyle balık hareketlerinin yoğun olduğu dönemden geçildiğini söylemişti. Yaşanan balık ölümleriyle ilgili su ürünleri mühendisleri tarafından gerekli çalışmaların başlatıldığını belirten Emiralioğlu, çalışma neticesinde ölümlerin sebebinin belirleneceğini kaydetti.

Mevsimsel olarak yağışların daha az olduğu bir dönemden geçildiğini vurgulayan Emiralioğlu, “Geçmiş yıllarda derelerimizde bu aylarda daha yoğun su debisi vardı. Ölümlerin sebebi bu mu, yoksa başka sebepler mi var, tam olarak bilemiyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde çalışmayı neticelendireceğiz” dedi.

15 YIL ÖNCESİNE KADAR SU İÇİLİYORDU

İçinde bulunulan dönemde balıkların savunma mekanizmalarının zayıf olduğuna işaret eden Emiralioğlu, balıkçılardan kesinlikle av yasağına uymalarını istedi. Bölgede çiftçilik yapan İlhami Eyi de son günlerde nehrin suyunun renginin değiştiğini ve balıkların ölmeye başladığını söyledi. Yetkilerden soruna kalıcı bir çözüm bulmalarını isteyen Eyi, “Bu su 15 yıl öncesine kadar içiliyordu. Şimdi ise kokusundan yanına bile yaklaşamıyoruz. Yetkililerden biran önce önlem almalarını istiyoruz” diye konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın