Susam Destek Bekliyor

0
367
Susam Destek Bekliyor

Manavgat’ta bu sene 25 bin dönüm alanda 4 bin ton susam üretildi. Büyük rağbet gören Manavgat susamının kilogramını üretici 6 liradan satıyor.
Antalya’da, Manavgat Sanayici İşadamları Derneği Başkanı Turgay Akar, ilçede bu yıl 25 bin dönüm alanda 4 bin ton Susam üretildiğini kaydetti.
Manavgat susamının Türkiye’nin yanı sıra yurt dışında da çok iyi bilinen bir susam olduğunu ve “Altın Susam” olarak anıldığını ifade eden Akar, 1450-1500’lü yıllarda Manavgat’ta 76 tane tahin değirmeni olduğunu ve Osmanlı saraylarında Manavgat susamının kullanıldığını vurguladı. Akar, Manavgat susamının rengi, kalibrasyonu, tane büyüklüğü, tadı, kokusu ve içerisinde bulundurduğu mineraller bakımından dünyanın en kaliteli susamlarından olduğuna dikkat çekti.
Manavgat susamına eş değer olarak Etiyopya’dan “Hümerra” adı altında susam ithal edildiğini ifade eden Akar, şu an Manavgat susamını imalatçının, üreticiden 6 TL’ye aldığını kaydetti. Piyasa satışının 8-10 TL’ye kadar çıktığını belirten Akar, Manavgat’ta şu an ekim yapılmayan 80 bin dönüm civarında arazi bulunduğunu ve devletin susama gerekli desteği vermesi durumunda bu alanların susam üretimine açılacağına inandığını ifade etti.
Desteğin gerçekleşmesi halinde 2014 yılında Manavgat’ta 10 bin ton civarında susam üretilebileceğini anlatan Akar, oluşacak rakamın Türkiye’nin susam ihtiyacının büyük bölümünü karşılayacağını söyledi.
MASİAD Başkanı Akar, susamın içerisinde bulundurduğu mineraller bakımından oldukça besleyici bir ürün olduğunu ve sofralardan eksik edilmemesi gerektiğini vurguladı.

Bir Cevap Yazın