Türkiye’nin en iddialı organik pazarı Seferihisar’da

0
987
turkiyenin en iddali organik pazari
turkiyenin en iddali organik pazari

Türkiye’nin ilk ‘Sakin Şehri’ Seferihisar’da Türkiye’nin en iddialı ‘Organik Pazarı’ açıldı.

Pazar, hem uygun fiyatları hem de ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Her cumartesi açılacak olan Seferihisar Yüzde 100 Ekolojik Pazar’da ithal ürünlere yer verilmeyecek ve yerellik en temel kriterlerden biri olacak. Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Türkiye’nin en iddialı organik pazarı olacaklarını söyledi. Yüzde 100 Organik Pazar her cumartesi Seferihisar’da açılacak.

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin yürüttüğü ve Türkiye’de hızla yayılan 0 Ekolojik Pazar’lara bir halka da, ‘Sakin Şehir’ Seferihisar’da eklendi. Seferihisar Ulamış Mahallesi’nde açılan 0 Organik Pazar’da 12 ay boyunca çeşitlilik sağlamak, organik üretim yapan kooperatif veya üretici birlikleri olmak, ana geçim kaynağı tarım olan çiftçi olmak, sektörde eskilik, pazarlama tercihi olarak ekolojik pazarlara öncelik verme kriterlerine dikkat ediliyor.

Açılışta konuşan Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Daha ilk gün olmasına rağmen son derece çeşitli ürünlerin alınabildiği ve bu ürünlerin fiyatlarının ucuzluğuyla dikkat çeken bir pazar oluştu.” dedi. Diğer organik pazarlarla kıyaslandığında bu özellikleriyle tercih sebebi olacağını ifade eden Soyer, “Ayrıca burası Midilli Atları, oyun parkları, kahvaltı salonuyla günü geçirecek her türlü aktivitenin yapılabileceği tam bir rekreasyon alanı. Burada satın alınan ürünlerde sertifikasyon sistemi son derece titiz takip ediliyor. Bu konuda Buğday Derneği çok yetkin bir kurum. Burada onlarla birlikte bu işi sürdürmek bizim için büyük bir güven yaratıyor. Bizim hedefimiz Türkiye’nin en iddialı organik pazarı olmak. Çok yakında bu pazarın İzmir’in cazibe merkezi haline dönüşeceğini düşünüyorum.” diye konuştu.

Buğday Derneği yüzde 100 Ekolojik Pazarlar Koordinatörü Batur Şehirlioğlu da, organik pazarlarda sadece ve sadece organik ürünlerin satılabileceğini vurgulayarak, “Eğer organik ürün satılacaksa bu sadece organik pazarlarda satılmalıdır. Bununla ilgili Gümrük ve Ticaret Bakanlığı geçen yaz mevzuatları düzendi ve belediyelere organik pazar açma yetkisi verdi. Ayrıca organik ürün arada aracı ve kullanılan kimyasal ilaçlar nedeniyle konvansiyonel ürünlere karşı çok daha ucuz.” şeklinde konuştu.

haber365

Bir Cevap Yazın