Bakan Eker: Tarımsal AR-GE bütçesini 13 kat artırdık

0
327
Bakan Eker: Tarımsal AR-GE bütçesini 13 kat artırdık

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, son 10 yılda tarımsal AR-GE bütçesini 13 kat artırdıklarını söyledi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Sheraton Maslak Otel’de düzenlenen Yıldız Holding Northstar İnovasyon Projeleri Yarışması “Baş Döndüren Fikirler 2012 Projesi Ödül Töreni”ne katıldı. Yarışmanın ödül töreni Bakan Eker’in yanı sıra Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ali Ülker ve Yıldız Holding Global İnovasyon Grubu Başkanı Bilal Kaafarani’nin katılımı ile gerçekleşti.

Burada bir konuşma yapan Bakan Eker, bakanlık olarak AR-GE çalışmalarına büyük önem verdiklerini belirterek, 10 yıl önce milli gelirin sadece binde beşinin AR-GE çalışmalarına ayrılırken, bugün bu oranın yüzde bire çıkarıldığını söyledi. Bakan Eker, “Bizim coğrafyamız tarım ve gıda bakımından dünyanın en şanslı ve en zengin coğrafyasıdır. Tarihsel marka alanımızı da gıda oluşturmaktadır. 2023 hedefi olarak AR-GE çalışmalarına yüzde 3 pay ayırmayı düşünüyoruz” dedi.

Bakanlık olarak, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı’na (AR-GE) çok önem verdiklerini ifade eden Bakan Eker, “Bakanlık olarak araştırma geliştirme bütçesini 13 kat artırdık. Özel destek vererek AR-GE Destek Programı geliştirdik. Özel sektöre kapılarımızı açtık. Bakanlık bünyesindeki 47 araştırma enstitüsünü özel sektörün ve üniversitelerin hizmetine sunduk” şeklinde konuştu. Baş Döndüren Fikirler 2012 Projesi Yarışması’nı geleceğin yarışmaları arasında gösteren Bakan Eker, gıda ambalajıyla ilgili her keşfin çok önemli olduğunu söyledi.

Baş döndüren Fikirler 2012 Projesi Yarışması’nda birinciliği yeni Proses/Gıda Teknolojisi Kategorisi’nde ODTÜ’den İlkem Demirkesen Mert, Yeni Ambalaj/Ambalajlı Ürünler Kategorisi’nde ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Zeynep Bakkaloğlu kazandı.

Kaynak: tarim.gov.tr

Bir Cevap Yazın