Çubuklu turşucular Aydın’da seraları inceledi

0
1308
Çubuk Turşusu Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin BenliANKARA (İHA) – Ankara Çubuk’ta Turşu Kooperatifi üyeleri, Aydın’da seraları incelediler.

Çubuk Turşusu Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli ve beraberindeki heyet Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde tarım alanlarında inceleme yaptı. İlçenin en önemli gelir gruplarından olan turşu üretimini geliştirme, üretim kapasitesini artırmak ve üreticilerin birlikte hareket etmelerini sağlamak amacı ile Çubuk Belediye Başkanı Lokman Özden’in tavsiyesi üzerine kurulan Çubuk Turşusu Kooperatifi ilk inceleme gezisini Aydın’a gerçekleştirdi.
Aydın’ın Sultanhisar ilçesinde düzenlenen 42. Uluslararası Nysa Kültür ve Sanat Festivali’ne ilçeyi ve Çubuk turşusunu tanıtmak için katılan Çubuk Turşusu Kooperatifi Başkanı Hasan Hüseyin Benli, ilçede bulundukları süre içerisinde tarım konusundaki üretim sahalarında inceleme fırsatı bulduklarını söyledi. Yörelerinde bu güne kadar yapılmayan topraksız (pelit) serayı ilk defa Sultanhisar’da inceleme fırsatı bulduklarını da vurgulayan Benli, örtü altı ürün yetiştiriciliğinin her türünü Sultanhisar’da göre bildiklerini kaydetti.
Özellikle çilek ve domates yetiştiriciliği konusunda teknik insanlardan bilgi aldıklarını belirten Benli, ”Örtü altı üretim konusunda modern üretim tekniklerini yerinde görme ve inceleme fırsatı bulduk. Özelliklede Sultanhisar’ın hemen yanında bulunan Gökkale seracılıkta yaptığımız incelemeler bizler açısından çok yararlı oldu. Ziraat teknikeri Musa Cihan Demirbaş eşliğinde yaptığımız incelemede, aklımıza takılan tüm soru işaretlerini giderdik. Fidan, tohum, gübre, zirai ilaçlama,ürün toplanması ve pazar hakkında detaylı bilgi aldık. Üreticilerin uygulamalarını hem fotoğraf makinesi ile hem de kamera ile görüntüledik ki, inceleme fırsatı bulamayan diğer üyelerimize de burada gördüklerimizi izletebilelim” dedi.
Aydın’a yapılan gezinin kendileri açısından çok verimli geçtiğini anlatan Benli, “Hem ilçemizin tanıtımı açısından hem de bilgilenmemiz ve yeni üretim teknikleri görmemiz açısından çok verimli geçen gezi için, bize bu imkanı veren Belediye Başkanımız Sayın Lokman Özden’e kooperatifimiz adına çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca bize ev sahipliği yapan Sultanhisar Kaymakamı Cevdet Ertürkmen’e, Sultanhisar Belediye Başkanı Ertegün Ünal’a ve halkına da sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz” diye konuştu.

Bir Cevap Yazın