Et fiyatları düştü, kasapların gözü ithal damızlık koyunda

0
1312

Kırmızı et fiyatı yeni yılda düşüşe geçti. Toptan kuzu etinin 26 liradan 18 liraya düştüğünü belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, dana kıymanın ise 20 TL’ye kadar gerilediğini açıkladı. Yıldız’a göre, damızlık koyun ithalatının başlamasıyla fiyatlar daha da düşecek.

Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, bir süre önce toptan kilosu 26 lira olan kuzu etinin 18 TL’ye gerilediğini kaydetti. Dana etinin toptan 15 liraya düşmesiyle dana kıymanın 20 liradan satılabildiğine işaret eden Oda Başkanı Yıldız, büyükbaş besilik hayvanda olduğu gibi damızlık koyun ithalatının başlamasıyla fiyatların daha da düşeceğini bildirdi.

Tarım Bakanlığı bürokratlarının konu üzerinde çalışmaları sürdürdüğüne dikkat çeken Yıldız, “İddia ediyoruz ki, damızlık koyun ithalatına izin verilsin, 6 ayda kuzu ithalatından vazgeçeriz. Fiyatların dengeye oturması için besilik hayvan ithalatının önünün açılması gerekiyor. Kurban Bayramı öncesi Bulgaristan’dan Edirne’ye az sayıda getirilen ‘Romanov’ cinsi koyunlar ihtiyacımızı giderir. Bu koyunlar 6 ayda 4 yavru verebiliyor. Eğer damızlık koyun ithalatına izin verilirse ihtiyacımız kalmaz.” diye konuştu.

“DEVLET YEM FİYATLARINA DA MÜDAHELE ETMELİ”

Hükümetin et fiyatlarına müdahalesinin başarıyla sonuçlandığını belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, yem fiyatlarına da müdahale yapılmasını istedi. Üreticilerin yem fiyatlarının yüksek olması sebebiyle büyükbaş hayvan yetiştiriciliğine sıcak bakmadığını dile getiren Yıldız, yem fiyatlarının da mutlak suretle dengeye oturtulması gerektiğini vurguladı.

(CİHAN)

Haber Kaynağı: Zaman Gazetesi – www.zaman.com.tr

Bir Cevap Yazın