GESOB Başkanı Kara: Haller Yasası, kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlar

0
1038
Haller Yasası, kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlar -kaldırım pazarı

GİRESUN – Giresun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (GESOB) Başkanı Ali Kara, gündemde olan Haller Yasası’nın Giresun’da kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlayacağına inandığını söyledi.

Haller Yasası, kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlar -kaldırım pazarı

Kara, yaptığı açıklamada, Yeni Haller Yasası’nın 15 Mart tarihinden itibaren yürürlüğe gireceğini hatırlattı. Yasaya göre, cadde ve sokaklarda semt pazarının açılamayacağını, sokak aralarında seyyar sebze ve meyve satışlarının da yasaklanacağını ifade eden Kara, yine sertifikası olmayanların pazarda tezgah açmasına ve tezgahta çalışmalarına da izin verilmeyeceğini aktardı.

Pazarcı esnaflarının yeni yasa kapsamında mağduriyetler yaşamamaları için birliğe başvurarak, bilgiler almalarını isteyen Kara, “Semt pazarlarında geçimini temin eden esnafımızın çıkacak yönetmelik nedeniyle mağdur olmaması açısından yakınen konuyu takip etmeleri, konu hakkında birliğimize müracaat ederek gerekli bilgiyi almaları menfaatleri icabıdır.” dedi.

GESOB Başkanı Ali Kara, Giresun’da bazı bölgelerde pazarların kurulduğunu, ancak bunlardan Cin Ahmet ve Sütlaş Mevkiileri’ndeki iki pazarların yeni yasaya göre uygun olduğunu, diğerlerinin ise kapatılmalarının gündeme geleceğini belirtti.

Giresun’da yasanın kaldırım işgallerinin önlenmesini sağlayacağına inandıklarını dile getiren Kara, şöyle konuştu: “Haller Yasası, hem tüketici, hem vatandaşlar açısından, hem de esnaf açısından olumlu sonuçlar getirecektir. Biz yasa pazarların nizam ve intizama girmesinden yanayız. Çünkü bu yönde çok şikayetler alıyorduk. Bunlardan biz de rahatsız oluyoruz. Bu sıkıntıların çıkacak bu yasayla ortadan kaldırılacağına inanıyoruz.”

Bir Cevap Yazın