Güneşi Engellemeyen Şeffaf Güneş Pili Üretildi

1
1214
Güneşi Engellemeyen Şeffaf Güneş Pili Üretildi

Michigan Eyalet Üniversitesi’nden bilim adamları yeni nesil güneş yoğunlaştırıcı bir cam üretti. Bu camın pencerelerde kullanılması ile camlardan güneş enerjisi elde edilebilecek.

Şeffaf ışık veren güneş ışını toplayıcı (transparent luminescent solar concentrator-LSC) adı verilen buluş binaların dışında, cep telefonlarında ya da şeffaf yüzey içeren cihazlarda kullanılabilecek. Tabiki ürünün en büyük özelliği şeffaf olması. Plastik benzeri şeffaf güneş pilleri yeni değil aslında . Fakat öncesinde yapılan denemelerde materyallerin ışık geçirgenliği düşüktü ve verimsizdi. Ayrıca bu materyaller oldukça renkli olduğundan camın şeffaflığını ve berraklığnı sağlamıyordu.

“Kimse renkli bir camın arkasından dışarıya bakmak istemez. Ancak disko gibi renkli yerlerde işe yarar. Bizim izlediğimiz yaklaşımla şeffaf ve aktif bir tabaka yapılabilir,” diyor Kimya Mühendisliği’nden Yrd.Doç. Dr. Lunt. Lunt ve ekibi tarafından geliştirilen solar kazanım sistemleri küçük organik molekülleri kullanıyor. Bu moleküller güneşten gelen görünmez dalga boylarını algılayabiliyorsunuz. “ Bu materyalleri ultraviyole ve yakın kızılötesi dalga boyunda ayarlayarak ya da sonrasında kızılötesinde bir dalga boyuna ayarlanabilir,” diyor Lunt. Parlayan kızıl ötesi ışık plastiğin kenarlarına yönlendirilerek, fotovoltaik güneş hücrelerinde elektriğe dönüştürülebilir. “ Çünkü bu materyaller görünür spektrumda bir ışık emmez ya da yaymaz, insan gözü için görünmezlerdir,” diyor Lunt.

Yapılan geliştirmelerden biri de esnekliktir. Bu teknoloji henüz başlangıç aşamasında olsa da ticari ve endüstriyel açıdan uygun bir maliyete düşürülebilir. “Bu sayede güneş enerjisini kesintisiz kullanabiliriz. Bu sayede binaların pencereleri her türden elektronik cihazın ekranı estetik olarak kaplanabilir. Bu sayede her yüzey güneş enerjisinden elektrik elde edecek şekilde kaplanabilir. ” diyor Lunt. Bununla beraber Yrd.Doç. Dr. Lunt halen enerji veriminin arttırılması için çalışılması gerektiğini söylüyor. Başlarda % 1 verim elde edilse de bunun optimizasyonla % 5’e çıkabileceği belirtiliyor. Daha önce renkli LSC ekranlarda % 7’ e kadar verim elde edilmişti.

Kaynak: http://www.gercekbilim.com/artik-gunes-enerjili-pencereler-gunesi-engellemeyecek/

1 Yorum

Bir Cevap Yazın