Şırnak’ta 1500 kuzu ve koyun telef oldu

0
1062
Sirnakta-1500-kuzu-ve-koyun-telef-oldu

ŞIRNAK’ın Güçlükonak İlçesi’ne bağlı Ağaçyurdu Köyü’nde yaşayan göçebe ailelere ait bin 300 yeni doğan kuzu ve 200 koyun olmak üzere toplam bin 500 hayvan, yoğun kar yağışı nedeniyle bulundukları çadır barınakların çökmesi sonucu telef oldu.

Yazın yaylalarda yaşayan ve hayvancılık yapan Siirtli Duderan Aşireti’ne mensup 5 aile, kış mevsimini geçirmek için Güçlünak’taki Küpeli ve Çırav Dağları arasında bulunan ve 25 yıl önce boşaltılan Ağaçyurdu Köyü’ne geldi.

ŞIRNAK’TAN İNANILMAZ KARELER

Geçen hafta yoğun kar yağışı nedeniyle hayvan barınağı olarak kullandıkları çadırların çökmesi sonucu, 5 ailenin yeni doğan bin 300 kuzusu ile 200 koyunu telef oldu. Aşırı soğuk nedeniyle de binlerce gebe koyun ise düşük yaptı. Telef olan hayvanların çevreye yayılan leşleri ise kurtların köye inmelerine neden oldu. Koyunlarla aynı çadır ve barınaklarda yaşamak zorunda kalan göçerler, leşler nedeniyle çocuklarının ve kendilerinin hastalanmasından endişe ediyor.

‘YOLUMUZ 5 GÜN KARDAN KAPANDI’

Hayvanları telef olan ve Türkçe bilmediği için Kürtçe konuşan 65 yaşındaki Abdullah Yıldız şunları anlattı:

“7 gündür kar yağdı, yolumuz 5 gün kapalı kaldı. 5 bine yakın hayvanımız var. Çadırlarımızın çoğu kar yağışı nedeniyle çöktü, hayvanlarımızın çoğu telef oldu, mağdur olduk. Yolumuz açık olmadığı için hayvanlarımıza yem getiremedik. Çok mağduruz. Çocuklarımız perişan oldu. Devletin bize yardım etmesini bekliyoruz” dedi.

‘VETERİNER HEKİM GELSİN’

İçme sularının dahi olmadığını belirten Kerim Kaygu ise, çadırdan yaptıkları barınakların çöktüğünü kaydederek şunları söyledi:

“Çoğu yeni doğan kuzu olmak üzere bin 500 hayvanımız telef oldu. Leşleri köyün etrafına attık ama bu kez de kurtların saldırılarına maruz kaldık. Kurtların bize saldırmasından korkuyoruz. Etraftaki hayvan leşleri yüzünden hastalıkların türemesinden endişe ediyoruz. İçme suyumuz yok, kar eritip içiyoruz. Hayvanlarımızın hepsi kayıtlı ve küpelidir. Veteriner hekimin buraya gelmesini istiyoruz. Biz çok mağduruz ve bu mağduriyetimizin giderilmesini bekliyoruz. Bir haftadan beri bize yardım eden kimse olmadı. Eğer veteriner hekim gelmezse geri kalan hayvanlarımızın çoğu ölecek.”

haber365

Bir Cevap Yazın