Zeytinyağının toptan alım fiyatı yükseldi

0
961
Zeytinyaginin-toptan-alim-fiyati-yukseldi

Türkiye’nin önemli zeytinyağı üretim merkezlerinden Balıkesir’de bu yıl ürünün az olması nedeniyle fiyatlar yükseldi. Geçen sene toptan litre fiyatı 5-5,5 lira olan sızma zeytin yağı, bu yıl 8 liraya kadar alıcı buluyor.

BALIKESİR – Balıkesir Zeytin ve Zeytinyağı Tanıtım Grubu Başkanı Mehmet Semerci, gazetecilere yaptığı açıklamada, fiyat artışının, ürünün az olmasının yanı sıra tarımsal girdilerin yüksek olmasından kaynaklandığını bildirdi.

Uluslararası piyasalarda sızma zeytinyağı fiyatlarının 5-5,5 lira arasında olduğunu belirten Semerci, şöyle devam etti:

“Türkiye’de ürünün bu yıl az, girdi fiyatlarının yüksek olması zeytinyağı fiyatlarını ciddi anlamda artırdı. Bu artış 2002 yılından bu yana stabil olan zeytinyağı fiyatlarında yaklaşık yüzde 40’a varan bir artış getirdi. Bu hem ürünün yokluğundan hem de sızma zeytinyağının çok az üretilmiş olmasından kaynaklandı. Geçtiğimiz yıl 5-5,5 lira civarında alınan sızma zeytinyağı bu yıl 8 liraya kadar toptan alıcı buluyor. Bunun perakende piyasada tüketiciye yansımasıyla bazı yerlerde fiyatlar 12-15 liraya kadar yükselebiliyor.”

Semerci, zeytinyağı fiyatlarındaki artışın endişe verici olduğunu dile getirdi.

Tüketiciler, zeytinyağını diğer bitkisel yağlarla ikame etmeye başlarsa bunu değiştirmelerinin çok zor olduğunu vurgulayan Semerci, şunları kaydetti:

“Diğer yağların kilosunun 4-5 lira olduğunu düşünürseniz zeytinyağının da litresinin 15 lira olduğunu düşünürseniz ev ekonomilerine ciddi bir farklılık getiriyor. İnsanlar zeytinyağından uzaklaşıyorlar. Fiyatların yükselmesi bir yandan üretici için de son derece önemli ve değerli. Üreticinin maliyetlerinin yüksek olması muhakkak düşük fiyatlarla içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Bu ikisinin dengesinin bir şekilde sağlanması lazım.”

haber46

Bir Cevap Yazın