Zeytin Çekirdeğine Yunanistan’dan Talep Var

0
1146
zeytin çekirdeği

zeytin çekirdeğiBALIKESİR (İHA) – Türkiye’nin en önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde üretilen çevre dostu zeytin çekirdeğinde talep patlaması yaşanırken, Yunanistan’da talep geldiği açıklandı.

Zeytin hasadının en yoğun günlerinin yaşandığı ilçede Tariş’e ait zeytinyağı fabrikasında 5 yıldan bu yana üretilen zeytin çekirdeğinin çevre dostu yakacak olduğunu bildiren müdür Emrah Öztürk, talepleri karşılamakta zorluk çektiklerini söyledi. Zeytinin işlenmesi sırasında ayrılan zeytin çekirdeği aranılan kalorifer yakıtı haline gelirken, kalorisi yüksek ve külü az bir yakıt olduğu açıklandı. 5 yıldan bu yana çekirdek ürettiklerini bildiren 76 nolu Zeytin ve Zeytinyağı Tarım Satış Kooperatifi (Tariş) müdürü Emrah Öztürk, yörede zeytin rekoltesinin düşük olması yüzünden talepleri karşılamakta sıkıntı çektiklerini söyledi.
Edremit körfezindeki ilçelerin yanı sıra, Antalya’ya kadar çekirdek gönderdiklerini bildiren Öztürk, “Bu yıl Yunanistan’da talep geldi. Görüşmeler devam etmektedir. Zeytin çekirdeğinde kül oranını çok düşük. Tonda 40 kilo kül çıkmaktadır. Bu nedenle talep çok fazla. Yörede herkes buna alıştı. Ancak bu yıl ürün az olduğu için talepleri karşılamakta zorlanıyoruz.

Yılda bin ton dolayında çekirdek üretiliyor” dedi. Aralık ayında çıkacak çekirdeğin şimdiden satıldığını bildiren zeytin eksperi Yalçın Şence de, talep patlaması yaşandığını bildirerek, zeytin çekirdeğini kaloriferli binalara için tavsiye ettiklerini bildirdi.

Bir Cevap Yazın